Chotyně
 
xx  

Zimní přikrmování

Přikrmování zvěře zmírňuje dopad zimního období s nepřízní počasí a nedostatkem potravy na zvěř. Cílem není zajistit zvěři celou potřebnou krmnou dávku ale pomoci jí v době nouze. S přikrmováním se začíná ještě dávno před prvním sněhem, aby zvěř byla před příchodem zimy v dobré fyzické kondici. V patnácti krmelcích je v naší honitbě každé zimní období skrmeno přibližně 60 q jadrného krmiva, 15 q sena, 200 kg soli a 500 kg dužnatého krmiva.

Podávání léčiv

U spárkaté zvěře se vyskytuje střečkovitost a plicní červivost.

Střečkovitost je parazitární onemocnění zvířat způsobené larvami much tzv. střečků. Střečkovitost se týká především spárkaté zvěře. Podle lokalizace larev střečků v hostiteli se rozlišuje střečkovitost na podkožní, nosohltanová a žaludeční.

Plicní červivost je onemocnění zvířat způsobené určitými parazitickými hlísticemi.  Dospělí jedinci hlístnic (plicnivek) se usazují v průdušnici, průdušinkách nebo plicních sklípcích a způsobují záněty průdušnice, průdušinek či celkové záněty plic. Léčba plicní červivosti je založena na aplikaci benzimidazolových antiparazitik.

U divoké zvěře se léčivo aplikuje do krmné směsi a podává se zvěři v zimních měsících. V naší honitbě se jako prevevence proti uvedeným nemocem užívá podávání medikovaného krmiva v ceně přibližně 5000 Kč na rok. Léčení provádíme v každém zimním období po dobu více než dvaceti let.

MS Chotyně - zima je pro divokou zvěř nelehké období  (121 kB)
MS Chotyně - zima je pro divokou zvěř nelehké období  (114 kB)
MS Chotyně - zima je pro divokou zvěř nelehké období  (108 kB)
 
 

Vyhánění zvěře

Pokus o snížení škod působených na zvěři zemědělskou mechanizací. I přes velkou snahu a nasazení našich členů i psů jsou výsledky spíše smutné...


 
         
 

© 2010-2022 MS Chotyně